Жустин Бреза-Буше изненада норвежките и взе златото в масовия старт в Пекин

Французойката Жустин Бреза-Буше поднесе изненадата на женския масов старт на 12.5 километра от програмата на състезанията по биатлон на Олимпийските игри в Пекин, след като победи двете норвежки Марте Олсбу Рьозеланд и Тирил Екхоф в спора за златото.

Бреза-Буше завъртя общо три наказателни обиколки в двете стрелби от легна, но повали 9/10 мишени на прав. Ключът в състезанието бе на третата стрелба, на която двете норвежки престояха повече от минута на рубежа, заради силния порив на вятъра.

Това позволи на голяма част от преследвачките им да ги настигнат и да карат с тях по четвъртата обиколка. Бреза-Буше обаче реши изненадващо да даде газта и успя да си изгради аванс от 15.5 секунди преди последната визита на рубежа, което ѝ позволи да стреля по-спокойно и въпреки четвъртата си грешка да стигне до златото.

Сребърното отличие стана притежание на Екхоф, която също завъртя общо четири наказателни обиколки, но завърши на 15.3 секунди зад победителката въпреки силната си атака по последните 2.5 километра. Бронзът спечели Рьозеланд, която не успя да изравни постижението на легендарния си сънародник Оле Ейнар Бьорндален от Солт Лейк Сити 2002 и да спечели четири златни медала на една Олимпиада.

В Пекин водачката за Световната купа завоюва златните медали в спринта, преследването и смесената щафета. Към тях тя добавя и двата бронза от индивидуалната и масовия старт, като единственият старт, в който тя не взе медал бе женската щафета, в която лошата стрелба на Екхоф издъни норвежките.

За състезателките по биатлон сега предстои една седмица почивка преди подновяването на Световната купа със стартовете в Контиолахти, Финландия, които започват на 3 март с женската щафета на 4 по 6 километра.

По-късно днес, от 11:00 часа българско време, ще се проведе и мъжкият масов старт на 15 километра, който ще сложи край на състезанията по биатлон на 24-те Зимни олимпийски игри в Пекин.

Снимки: Gettyimages